Miejsca Pamięci Narodowej G17

Miejsca Pamięci Narodowej z Gimnazjum nr 17

24 pażdziernika 2016  uczniowie naszej szkoły z klas 3b i 3c zwiedzili Muzeum w Rogoźnicy oraz Kościół Pokoju w Świdnicy. Wyjazd był finansowany przez Wydział Edukacji miasta Wrocławia. Uczniowie brali w nim udział bezpłatnie.

Muzeum Gross -Rosen w Rogoźnicy

„…w naszej zbiorowej pamięci musi zostać zachowana świadomość rozmiarów Holokaustu, zaplanowanego i przeprowadzonego przez nazistów (…)
Głębia grozy, ale też szczyty ludzkiego heroizmu mogą stać się miarą tego, do czego zdolny jest człowiek zarówno w czynieniu dobra, jak i zła…”

(z deklaracji podpisanej w Sztokholmie w styczniu 2000 r. przez przedstawicieli 45 państw)

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju powstał na mocy pokoju westfalskiego (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią 1618-1648. Przed jej rozpoczęciem świdniczanie mogli swobodnie wyznawać idee Lutra, w mieście odprawiano nabożeństwa luterańskie.

zdjęcia >>